(1945-1989 рр.)
Здоров’я нації, народу –
Державна справа нелегка,
Але ця справа з віку – з роду
Є суттю й медпрацівника

Історична довідка

Згідно архівів( які знаходяться в Санкт-Петербурзі) в м.Золотоноша в 1843 році була збудована лікарня на 20 ліжок. 1866 році міську і Гельмязівську приймальню було передано повітовому земству, що сприяло створенню і розвитку земської медицини.

1908 році в с.Деньги працював лікар-хірург Войно-Ясинецький , майбутній архієпископ Кримський та Сімферопольський Лука. За роки своєї медичної діяльності ним видано 55 наукових праць по хірургії та анестезіології. В послідуючому медицина Золотоніщини розвивалася у відповідності з періодами розвитку Золотоніщини.

В далекі буремні роки початку ХХ століття медициною Золотоніського повіту опікувався лікар А.Д.Шпагнев, а в роки Великої Вітчизняної війни на території лікарні був розгорнутий госпіталь, який очолював лікар Малиновський М.Л.

В післявоєнні роки протягом 18 років (1949-1962) медицину Золотоніщини очолював головний лікар Сукач Гаврило Петрович, лікар-хірург, який вперше в районі втілив проведення операції на шлунку, жовчному міхуру та щитовидній залозі. В цей період побудовано колишній адміністративний корпус ЦРЛ (нині приміщення акушерсько-гінекологічної служби), забезпечено розвиток матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я, відкрито Денежську дільничну лікарню та ряд ФАПів, колгоспних пологових будинків. Розпочато будівництво нині діючого комплексу будівель ЦРЛ. В районі успішно розвивалася та надавалася терапевтична допомога населенню, яку очолював Заслужений лікар України Хорошун Іван Павлович. В Гельмязівській лікарні медичну допомогу забезпечували Заслужений лікар України М.Я.Слюсаревський та лікарі А.А.Оксамит, М.К.Федоренко.

В період з 1962 по 1966 роки головним лікарем Барчан Олександрою Іванівною продовжено розпочате будівництво основного корпусу поліклініки та стаціонарів ЦРЛ, та поліпшення матеріально-технічного оснащення лікувально-профілактичних закладів району.

В період з 1967 по 1989 роки ( протягом 22 років) медициною Золотоніщини опікувався Дашківський Анатолій Васильович умілий організатор охорони здоров’я, чудовий господарник, лікар хірург.

За цей період за фінансовою підтримкою сільськогосподарських підприємств району завершено будівництво головного корпусу поліклініки та стаціонару ЦРЛ, корпусу дитячих відділень; побудовані приміщення Домантівської, Гельмязівської, Пальмирської дільничних лікарень та 10 ФАПів району. Ліжковий фонд району становив понад 800 ліжок. Забезпечено їх оснащенням. В ЦРЛ створено хірургічні підрозділи (відокремивши в окремі відділення) хірургію, травматологію, урологію, отоларингологію та офтальмологію. Була створена матеріально-технічна база сільських ЛПЗ: ФАПів, амбулаторій і лікарень району. За вмілі організаторські здібності, високу професійну кваліфікацію був відзначений знаком «Відмінник охорони здоров’я», орденом Жовтневої революції, орденом «Знак Пошани». Досягнувши пенсійного віку Дашківський А.В. не залишив медицину, а продовжив свою діяльність як завідуючий швидкою медичною допомогою, де створив належні умови як для персоналу так і для водіїв. Дашківський А.В. заклав надійний фундамент охорони здоров’я, виховав належний кадровий потенціал, який забезпечив належне медичне обслуговування населення району.

(1989 – 2013 роки)

З 1989 року до 2003 року розвиток медицини Золотоніщини забезпечено під керівництвом головного лікаря Пономаренко Юрія Васильовича. Це були роки реформування закладів охорони здоров’я району, а саме:

 • В ЦРЛ організовано відділення анестезіології та інтенсивної терапії (одне з перших відділень серед районних лікарень області), яке оснащено сучасним новітнім обладнанням та укомплектовано відповідними кадрами.
 • Впроваджено новітні технології: з 1992 року в травматології проводяться оперативні втручання на колінному суглобі, (як для діагностики та лікування) при допомозі артроскопа. В 1993 році вперше в умовах районної лікарні розпочато операції по ендопротезуванню кульшових суглобів.
  – в хірургії: з 2002 року розпочато оперативні втручання на органах черевної порожнини лапароскопічним методом;
  – в офтальмології: розпочато виконання антиглаукомнихоперацый та операцій з приводу катаракти з імплантацією штучного кришталику та використання лазерного обладнання для лікування ускладнень хвороб очей;
  відкриті кабінети ультразвукової діагностики та патології шийки матки.

Для забезпечення надання медичної допомоги сільському населенню створено підпункти швидкої медичної допомоги при Пальмирській дільничній лікарні та Піщанській лікарській амбулаторії з відповідним оснащенням та уккомплектуванням кадрами. На базі ФАПів відкрито аптечні пункти.

Побудовані міні-котельні при Гельмязівській, Домантівській дільничних лікарнях та Драбівецькій, Піщанській лікарських амбулаторій.

З 2003 по 2010 роки медицину Золотоніщини очолив головний лікар Нечипоренко Володимир Петрович.
Це період подальшого реформування охорони здоровя району, а саме втілення в практику засад загальної практики сімейної медицини. Створені в м.Золотоноша підрозділи сімейної медицини при міському територіальному центрі , де розпочали свою рооту перші сімейні лікарі подружжя Гніденко , та при медичній частині ДП «Златодар». В сільській місцевості на базі існуючої лікарської амбулаторії села Коробівка та на базі ФАП сіл Дмитрівка, Новодмитрівка, Деньги відкриті сільські лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини з дооснащенням їх та укомплектуванням відповіднии кадрами. При Домантівській дільничній лікарні та Піщанській лікарській амбулаторії введені посади сімейних лікарів. Проведено перенавчання дільничних терапевтів Золотоніської ЦРЛ на сімейних лікарів з реформуванням терапевтичних дільниць поліклініки в 19 дільниць сімейної медицини

Для забезпечення якісної медичної допомоги лікарня поповнилась обширним арсеналом сучасних технічних засобів, а саме: нова рентгенологічна установка, проявочна машина, ультразвукові та наркозні апарати, монітори для догляду за хворими в реанімаційному відділенні, фетальний монітор для нагляду за породіллею та плодом, дозатори для інфузійної терапії новонароджених, лампа фототерапії для лікування новонароджених, сучасні електронні ваги та оснащення сучасними комп’ютерами з використанням нових інформаційних технологій. Проведена робота по оптимізації ліжкового фонду з розширеням використання позалікарняних видів лікування.

Значно зросла майстерність в наданні медичної допомоги хірургічного, травматологічного та акушерсько-гінекологічного профілей. В 1996 році отримав звання Заслуженого лікаря України завідувач хіургічною службою Калина Валерій Павлович. Очолила жіночу консультацію та кабінет патології шийки матки кандидат медичних наук лікар акушер-гінеколог Луценко Світлана Іванівна. Завдяки професіоналізму педіатричної та акушерської служби рівень малюкової смертності в районі знизився та значно нижчий чим по області та по Україні.

Розширено об’єм оперативних втручань в травматології під керівництвом районного травматолога Сержука Володимира Миколайовича.

З 01.10.2010 року та по даний час медицину Золотоніщини очолює головний лікар Примак Сергій Васильович.
Продовжується:

 • робота по впровадженню загальної практики сімейної медицини: Драбівецька та Чапаївська лікарські амбулаторії переведені в статус амбулаторії загальної практики сімейної медицини;
 • оптимізація ліжкового фонду з розширенням використання позалікарняних видів лікування;
 • завершено ремонт дитячого інфекційного. пологвоого відділень;
 • реалізація програми «Репродуктивне здоров’я» з відкриттям індивідуальних післяпологових палат для забезпечення партнерських пологів.

Складу молитву тиху і святу,
Щоб в котрий раз подякувати Богу
За ласку і ту іскру золоту
Що освітила медикам дорогу.

І так щораз… В незвідані світи
Злетіли роки, посивіли скроні,
А ти, як Прометей, згораючи світи
Несучи людям серце на долоні.

«За зовом серця, покликом душі,
І в день спекотний, і в холодні ночі:
Де є біда, тривога – поспіши…
Життя людське – це неповторна мить
Й така безцінна кожна перемога»

За останні 20 років Золотоніська центральна районна лікарня по всіх показниках роботи входить в п’ятірку кращих медичних закладів Черкащини. Має першу акредитаційну категорію. Оснащена сучасним обладнанням та медичною апаратурою. В закладах охорони здоров’я впроваджуються нові інформаційні технології та проводиться реформування у відповідності з діючими нормативами.

Мережа лікувально-профілактичних установ району

І. Центральна районна лікарня з стаціонаром на 319 ліжок

1) с.Гельмязів стаціонар № 4 на 20 ліжок
2) с.Домантів та с-ще Пальмира стаціонари відповідно № 3 та № 2 по 10 ліжок .

Всього в районі розгорнуто 319 ліжок, що становить 45,5 на 10 тис. населення, із них в сільській місцевості – 40 ліжок або 9,6 на 10 тис. сільського населення.

В Золотоніській ЦРЛ працюють 697 медичних працівників, що становить 99,6 на 10 тис. населення, із них лікарів 112 середній вік працюючих – 49-54 роки з них осіб пенсійного віку серед лікарів – 47 осіб (29,6%) та лікарів ,що протягом 3 років вийдуть на пенсію – 22 (13,9%).

Штатних посад лікарів 122,25 укомплектованість штатних посад фізичними особами лікарів – 92% Забезпеченість лікарями на 10 тис. населення складає – 16

Середніх медичних працівників 270 штатних посад 260,25 або 38,6 на 10 тис. населення.