Амброзія – це не тільки їжа богів
У міфології древньої Еллади слово «амброзія» означає «їжа Богів». Напевно, тоді і припусти ніхто не міг, що ажурна північноамериканська рослина з такою назвою, через сотні років стане небезпечним карантинним бур’яном, від цвітіння якого страждатимуть тисячі людей. Боротися з амброзією, поки вона не зацвіла, подолян закликають працівники Державної інспекції з карантину рослин у Вінницькій області. Цими днями вони разом з керівниками квартальних комітетів провели рейд по районах міста, де вже виявлена амброзія. Спостерігали, як знищують шкідливий бур’ян, і журналісти.
Амброзія полинолиста перекочувала до нас у 20-х роках минулого століття з Америки. Ця рослина у період сходження своїми листками нагадує чорнобривці, має міцну кореневу систему і може виростати до 40–180 сантиметрів. Перецвівши, одна рослина залишає до 100 тисяч (!) насінин, які із вітром переносяться на кілька кілометрів, проникають у ґрунт і швидко адаптуються до будь-яких умов. У кінці квітня – на початку травня насіння дружно проростає, захоплюючи нові території.
Амброзія росте у посівах різних культурних рослин, біля доріг, будинків та смітників, на пустирях, старих кладовищах, залізничних насипах, у місцях, де порушено ґрунтовий та рослинний покрив (новобудови, довгобуди) або куди завезено новий ґрунт з інших місць, у долинах річок. Рослина шкідник захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони. Амброзія не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять) і вирізняється високою біологічною активністю. Вона здатна заглушити та витіснити не тільки культури, а й дикорослі рослини, виснажити при цьому ґрунт на 90 %. А у період цвітіння пилок бур’яну викликає сильну алергічну реакцію у людей, так звану «осінню пропасницю», або, як ще її називають, «сінну лихоманку».
На Золотоніщині амброзія з’являється, як правило, на територіях та землях загального користування.
Амброзія найбільш шкідлива у період цвітіння, тобто коли вона викликає масові алергічні захворювання. Вдихання пилку амброзії може спричинити появу головного болю, нападів бронхіальної астми, риніту, тобто амброзійного полінозу. До того ж, поліноз, викликаний амброзією, може поєднуватися з харчовою алергією, зокрема на диню, банани, соняшникове насіння (олію, халву, козинаки). Можлива й перехресна алергічна реакція на цвітіння соняшнику або кульбаби. Набагато гірше хворі почуваються при сухій і сонячній погоді, на відкритому повітрі, краще стає лише у дощову погоду. Лікар рекомендує у період цвітіння амброзії завішувати вікна та двері зволоженими простирадлами і марлею. Прийшовши з вулиці, слід переодягнутися, прийняти душ, прополоскати рот, промити ніс і очі. Людям, які страждають амброзійним поліномом у сезон цвітіння, краще взагалі переїхати в місця, де цієї рослини не виявлено. А щоб заздалегідь спланувати свою поїздку і убезпечити себе від появи алергійних симптомів.
Щоб уберегти себе від шкідливого впливу, бажано до початку цвітіння вирвати з коренем всі поодинокі рослини на своїй ділянці. Якщо бур’янів занадто багато, їх доведеться скошувати кілька разів.
Кожна рослина амброзії виділяє мільярди пилкових насінин, котрі піднімаючись з повітрям, переносяться вітром на велику відстань і, потрапивши в органи дихання людей,очі, ніс, бронхи, викликають слизотечу, погіршують зір. Підвищується температура тіла, з’являється кашель, головні болі, у найбільш чутливих – приступи астми.
Інформуємо, що відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни, підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію.
Контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють органи та особи, що визначені статтями 39-41 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
За порушення правил благоустрою, згідно ст. 152 КУпАП, винні особи можуть притягуватися до адміністративної відповідальності, у вигляді штрафу.
Тобто, боротьба з бур’янами, у тому числі амброзією полинолистою, згідно з чинним законодавством – обов’язок кожного громадянина, підприємця та посадової особи.
Найефективнішим способом боротьби з амброзією полинолистою в межах населених пунктів є виривання поодиноких рослин з корінням та проведення скошування, висапування до початку її цвітіння, з подальшим знищенням решток. Також ефективним, але і більш енергомістким способом є залуження засмічених ділянок, наприклад, газонними травами.